Total Station Nedir ?
Kategoriler
En Son Okunanlar

Total Station Nedir ?

Bugun sizlere Total Station Özellikleri ve nasıl kullanılacağını anlatacağım.Anlatılanları harfien yerine getirilirse harika sonuçlar alıcağınızdan şüpheniz olmasın.


Öncelikle Özelliklerindne Biraz Bahsedelim :

Total Station cihazları prizma ile birlikte kullanılır. Prizmanın görevi Total Stationdan gönderilen sinyali yansıtıp geri göndermesidir.Bir prizma ile 3500 m ye kadar mesafe okunabilir.


Teknolojinin gelişmesiyle prizmalara ihtiyaç duymadan belli bir mesafeye kadar ölçüm yapabilen Reflektörsüz Total Stationlar üretilmiştir. Yüzeye direkt olarak gönderilen kırmızı lazer ışığı ile birkaç saniye içinde ölçüm yapılabilmedir.Ölçüme hazır hale getirilmiş bir total stationda klavyeden ölç tuşuna basıldığında görülebilir lazer ışığı sayesinde hesaplanmış sonuçlar birkaç saniye içerisinde ekranda görülebilir.Total Stationda tetik tuşu sayesinde hızlı bir şekilde ölçüm modu seçme işlemi yapılmaktadır.

Lazerli mesafe okuyan Reflektörsüz Total Stationlar bir çok inşaat uygulamalarında tercih edilmektedir.Tek kişilik kullanım sağlaması ulaşılması zor hedeflere lazerli ölçüm kolaylığı sağlaması reflektörsüz total station cihazlarının önemini arttırmıştır.İnşaat, harita, mimarlık firmaları tarafından tercih edilmektedir.

Reflektörsüz total stationlar röleve alımları için ideal cihazlardır.Dış cephe uygulamaları, tarihi binaların restorasyonunda reflektörsüz total stationlar ile çalışmak çok kolay ve zamandan tasarruf edersiniz.Tek tuşla ve görünür lazer ışığı ile ölçüm yapabilmesi, hesaplanmış sonuçlar anında ekranda izlenebilmesi ve dahili hafızaya kayıt edilebilmesi vebunların bilgisayara aktarılabilmesi kullanıcının işini büyük ölçüde hafifletmektedir.

Total Stationlar geniş dahili hafızaya sahiptir.100.000 noktaya kadar kayıt yapılabilmekte hatta kartlı modellerde daha fazlasına imkan vermektedir.

 

Şimdi ise Nasıl Kullanılıcağını Anlatalım :


Ahşap sehpa kurulur, cihaz bağlama vidası ile bağlanır. Elektronik düzeç ve Lazer şakül yardımı ile cihazın poligon noktasının üstüne kurulumu sağlanır. İstasyon ayarı için durulan nokta , alet yüksekliği, reflektör yüksekliği , bakılan nokta değerleri girilir ve bakılan noktaya ölçme yapılır. Menüden uygun program seçilerek ölçüme devam edilir. Kayıt edilen noktalar kablo, Bluetooth veya USB bellek yardımı ile bilgisayara aktarılabilir.Tüm cad programlarının formatında veri alınabilir. total stationlarda indirgeme işlemi yapılabilir.


Total Station Kalibrasyonu : Uzun süreli taşıma , zamanla kullanım, ani hava sıcaklık değişmeleri gibi nedenler cihazlarda kolimasyon ayarlarının bozulmasına neden olabilir.

 


Feed

Harita Firmasi Harita Burosu Harita sirketi Harita Ofisi Harita Firmalari Harita Burolari Harita sirketleri Harita Ofisleri Harita Firmalari Ankara Harita Burolari Ankara Harita sirketleri Ankara Harita Ofisleri Ankara Harita Firmasi Ankara Harita Burosu Ankara Harita Sirketi Ankara Harita Ofisi Ankara İfraz Tescil Dosyası Tescil Haritası Bina Aplikasyon Kübaj Hesabı Cins Değişikliği Aplikasyon Hali Hazır Harita Fotogrametrik Harita Alt Yapı İşletme Projesi Alt Yapı Tatbikat Projesi İçme Suyu Tatbikat Projesi İçme Suyu İşletme Projesi Pis Su İşletme Projesi Yağmursuyu İşletme Projesi Pis Su Tatbikat Projesi Yağmursuyu Tatbikat Projesi Kamulaştırma Parselasyon Mevzi İmar Planı İmar Planı Uygulama İmar Planı İller Bankası Su ve Kanalizasyon DSI Toplulaştırma Akyurt Harita Firması Yenimahalle Harita Firması Şereflikoçhisar Harita Firması Pursaklar Harita Firması Polatlı Harita Firması Nallıhan Harita Firması Kızılcahamam Harita Firması Keçiören Harita Firması Kazan Harita Firması Güdül Harita Firması Gölbaşı Harita Firması Evren Harita Firması Etimesgut Harita Firması Çubuk Harita Firması Çankaya Harita Firması Çamlıdere Harita Firması Bala Harita Firması Altındag Harita Firması Akyurt Harita Firması Mamak Harita Firması Kalecik Harita Firması Ayaş Harita Firması Haymana Harita Firması Sincan Harita Firması Beypazarı Harita Firması Elmadag Harita Firması Fotogrametri Firması Harita Firması Ankara Harita Firması Ankara Elektrikçi Çayyolu Elektrikçi Yenimahalle Elektrikçi Pursaklar Elektrikçi Nallıhan Elektrikçi Polatlı Elektrikçi Mamak Elektrikçi Kızılcahamam Elektrikçi Keçiören Elektrikçi Kazan Elektrikçi Kalecik Elektrikçi Güdül Elektrikçi Haymana Elektrikçi Gölbaşı Elektrikçi Evren Elektrikçi Elmadağ Elektrikçi Çubuk Elektrikçi Çamlıdere Elektrikçi Beypazarı Elektrikçi Bala Elektrikçi Ayaş Elektrikçi Altındağ Elektrikçi Akyurt Elektrikçi Ümitköy Elektrikçi Yeniket Elektrikçi Etimesgut Elektrikçi Çankaya Elektrikçi Eryaman Elektrikçi Sincan Elektrikçi Hyundai Su Arıtma