Kamulaştırma
Kategoriler
En Son Okunanlar

Kamulaştırma

Kamulaştırma hakkında deyatlı bilgileri sizlere sunacağız.

Kamulaştırmanın tanımı ile başlayalım

Hükümet veya kamu tüzel kişileri tarafından kamu yararı için özel mülkiyete ait mallara el konulmasıdır. Bunun karşılığında mal sahibine malın değeri ödenir ve malın mülkiyeti malı satın alan kuruma geçer.

 

Amacı temel olarak kamu yararı olan bu yasal mal edinme usulünün anayasal dayanağı ise 46.maddedir. Kamulaştırma işlemi sadece özel mülkiyete konu olan taşınmaz mallar üzerinde uygulanacak olup, bu işlemin devlet veya kamu tüzel kişileri tarafından yapılması ise kamulaştırma işleminin taraflarını açıkça belirtmektedir. Konu itibariyle mahalli müşterek nitelikli hizmetleri etkili, verimli ve ekonomik bir şekilde sunma görevine sahip olan belediyeler için kamulaştırma işlemi önem teşkil eden bir mal alım usulüdür.

Kamulaştırma, mal sahibinin rızasıyla veya mal sahibinin rızası olamadığı koşullarda mahkeme kararı ile yapılmaktadır. Kamulaştırmayı yapan kurum tarafından, öncelikle mülkiyet sahibi ile anlaşma yapılması amacıyla, kamulaştırma takdir komisyonunun belirlediği kamulaştırma bedeli teklif edilir. Bu anlaşmayı mal sahibi kabul ederse kamulaştırma anlaşma tutanağı düzenlenip imzalayarak, tapu da tapu devri yapılmasından sonra kişiye para ödenmektedir. Anlaşma kabul edilmez ise kamulaştırmayı yapan kurum kendi tespit ettiği bedel de dahil olmak üzere mal sahibine hiçbir ödeme yapmamaktadır. Bu durumda kurum dava açarak mahkemeden taşınmazın kendi adına tescilini ister. Mal sahibi olan kişi de davalı konumunda olup hakkını arayarak, yerinin mevcut durumu ve değeri konusundaki delillerini mahkemeye ibraz etmelidir. Mahkeme sonuçlandığında taşınmazın ödemesi mal sahibine yapılarak, tapunun idari kurum adına tesciline karar vermektedir.

Bu usul planlı bir şekilde yasal kaideler çerçevesinde kullanılması durumunda yerel yaşama katlı da sağlayacağı aşikardır.


Feed

Harita Firmasi Harita Burosu Harita sirketi Harita Ofisi Harita Firmalari Harita Burolari Harita sirketleri Harita Ofisleri Harita Firmalari Ankara Harita Burolari Ankara Harita sirketleri Ankara Harita Ofisleri Ankara Harita Firmasi Ankara Harita Burosu Ankara Harita Sirketi Ankara Harita Ofisi Ankara İfraz Tescil Dosyası Tescil Haritası Bina Aplikasyon Kübaj Hesabı Cins Değişikliği Aplikasyon Hali Hazır Harita Fotogrametrik Harita Alt Yapı İşletme Projesi Alt Yapı Tatbikat Projesi İçme Suyu Tatbikat Projesi İçme Suyu İşletme Projesi Pis Su İşletme Projesi Yağmursuyu İşletme Projesi Pis Su Tatbikat Projesi Yağmursuyu Tatbikat Projesi Kamulaştırma Parselasyon Mevzi İmar Planı İmar Planı Uygulama İmar Planı İller Bankası Su ve Kanalizasyon DSI Toplulaştırma Akyurt Harita Firması Yenimahalle Harita Firması Şereflikoçhisar Harita Firması Pursaklar Harita Firması Polatlı Harita Firması Nallıhan Harita Firması Kızılcahamam Harita Firması Keçiören Harita Firması Kazan Harita Firması Güdül Harita Firması Gölbaşı Harita Firması Evren Harita Firması Etimesgut Harita Firması Çubuk Harita Firması Çankaya Harita Firması Çamlıdere Harita Firması Bala Harita Firması Altındag Harita Firması Akyurt Harita Firması Mamak Harita Firması Kalecik Harita Firması Ayaş Harita Firması Haymana Harita Firması Sincan Harita Firması Beypazarı Harita Firması Elmadag Harita Firması Fotogrametri Firması Harita Firması Ankara Harita Firması Ankara Elektrikçi Çayyolu Elektrikçi Yenimahalle Elektrikçi Pursaklar Elektrikçi Nallıhan Elektrikçi Polatlı Elektrikçi Mamak Elektrikçi Kızılcahamam Elektrikçi Keçiören Elektrikçi Kazan Elektrikçi Kalecik Elektrikçi Güdül Elektrikçi Haymana Elektrikçi Gölbaşı Elektrikçi Evren Elektrikçi Elmadağ Elektrikçi Çubuk Elektrikçi Çamlıdere Elektrikçi Beypazarı Elektrikçi Bala Elektrikçi Ayaş Elektrikçi Altındağ Elektrikçi Akyurt Elektrikçi Ümitköy Elektrikçi Yeniket Elektrikçi Etimesgut Elektrikçi Çankaya Elektrikçi Eryaman Elektrikçi Sincan Elektrikçi Hyundai Su Arıtma