Alt Yapı
Kategoriler
En Son Okunanlar

Alt Yapı

Altyapıyı incelemeye tanımı ile başlayacağız. Altyapı; Su, elektrik, kanalizasyon, yol gibi tesislerin tümüne verilen isimdir.

Başka bir tanımla; Mesken, iş veya diğer amaçlı kullanılan bina ve bölgeleri destekleyen kanalizasyon, yol, elektrik, su, gaz, telekomünikasyon ve arıtımdan oluşan yapı bütünüdür.

Kentsel altyapı mühendisleri bu sistemlerin tasarımcıları ve uygulayıcılarıdır. Kentsel altyapının temelinde, insanların kentteki temel yaşamsal aktivitelerinden doğan direk ve en direk ihtiyaçların, yaşadıkları alan içerisinde çözümlenmesi ve temin edilmesi bulunur. Daha kolay anlaşılması için ne anlatmak istediğimi kafamızda canlandırabiliriz. Her sabah uyanıp tuvalet ihtiyacımı giderip, duşa giriyorum, traş oluyorum vs... Bütün bunları yapabilmem için bana \"SU\" lazım. Yaşadığım yerde bir depo olmadığı için, apartmanımın tesisatı kullandığım suları bir \"ATIKSU KANALİZASYON\" sistemine aktarıyor olmalı.Kanalizasyon sisteminde biriken atıksuların bir \"ATIKSU ARITMA TESİSİ\" ile arıtıldıktan sonra doğal alıcı ortama verilmesi gerekir. Bir kentte sağlık içinde yaşamanın birinci kuralı budur. Dışarıda yağmur yağıyor. Her taraf su içinde. Rahat bir şekilde yürüyebilmek için yağmurun ızgaralarla \"YAĞMURUSUYU KANALİZSAYONUNA\" gitmesi gerekiyor. Bir müddet yürüdükten sonra hızlı hareket etmem gerekiyorsa, hızlı ve etkin bir \"ULAŞIM\" aracını kullanabilirim. Bütün bunların tasarımı, kentsel altyapı mühendislerinin görevidir.

Bu alanların birinde uzmanlaşmış olanlar, genelde o alanın içinde söz sahibidir. Arıtma tesislerinde uzmanlaşmış bir çevre yada inşaat mühendisi, atıksu arıtma mühendisi olarak ta adlandırılabilir. Ancak kentsel altyapı mühendisi, bu farklı ihtiyaçların tümüne temel anlamda hakim olmalıdır. Bunun için de, bir mühendis, bu sistemlerin projelendirilmesinden imalatına kadar farklı kademelerinde mutlaka yer almalıdır.

Alemdar Harita olarak, Alt yapı Kanalizasyon yağmursuyu içme suyu yapım, harita desteği ve projendirme bizim işimizdir.

 


Feed

Harita Firmasi Harita Burosu Harita sirketi Harita Ofisi Harita Firmalari Harita Burolari Harita sirketleri Harita Ofisleri Harita Firmalari Ankara Harita Burolari Ankara Harita sirketleri Ankara Harita Ofisleri Ankara Harita Firmasi Ankara Harita Burosu Ankara Harita Sirketi Ankara Harita Ofisi Ankara İfraz Tescil Dosyası Tescil Haritası Bina Aplikasyon Kübaj Hesabı Cins Değişikliği Aplikasyon Hali Hazır Harita Fotogrametrik Harita Alt Yapı İşletme Projesi Alt Yapı Tatbikat Projesi İçme Suyu Tatbikat Projesi İçme Suyu İşletme Projesi Pis Su İşletme Projesi Yağmursuyu İşletme Projesi Pis Su Tatbikat Projesi Yağmursuyu Tatbikat Projesi Kamulaştırma Parselasyon Mevzi İmar Planı İmar Planı Uygulama İmar Planı İller Bankası Su ve Kanalizasyon DSI Toplulaştırma Akyurt Harita Firması Yenimahalle Harita Firması Şereflikoçhisar Harita Firması Pursaklar Harita Firması Polatlı Harita Firması Nallıhan Harita Firması Kızılcahamam Harita Firması Keçiören Harita Firması Kazan Harita Firması Güdül Harita Firması Gölbaşı Harita Firması Evren Harita Firması Etimesgut Harita Firması Çubuk Harita Firması Çankaya Harita Firması Çamlıdere Harita Firması Bala Harita Firması Altındag Harita Firması Akyurt Harita Firması Mamak Harita Firması Kalecik Harita Firması Ayaş Harita Firması Haymana Harita Firması Sincan Harita Firması Beypazarı Harita Firması Elmadag Harita Firması Fotogrametri Firması Harita Firması Ankara Harita Firması Ankara Elektrikçi Çayyolu Elektrikçi Yenimahalle Elektrikçi Pursaklar Elektrikçi Nallıhan Elektrikçi Polatlı Elektrikçi Mamak Elektrikçi Kızılcahamam Elektrikçi Keçiören Elektrikçi Kazan Elektrikçi Kalecik Elektrikçi Güdül Elektrikçi Haymana Elektrikçi Gölbaşı Elektrikçi Evren Elektrikçi Elmadağ Elektrikçi Çubuk Elektrikçi Çamlıdere Elektrikçi Beypazarı Elektrikçi Bala Elektrikçi Ayaş Elektrikçi Altındağ Elektrikçi Akyurt Elektrikçi Ümitköy Elektrikçi Yeniket Elektrikçi Etimesgut Elektrikçi Çankaya Elektrikçi Eryaman Elektrikçi Sincan Elektrikçi Hyundai Su Arıtma