Cins Değişikliği Nedir ?
Kategoriler
En Son Okunanlar

Cins Değişikliği Nedir ?

Cins değişikliği ile ilgili bilgiler vereceğiz. Öncelikle tanımını yapalım ;bir taşınmazın cinsinin yapısız iken yapılı veya yapılı iken yapısız hale, bağ, bahçe ve benzeri iken arsa ve arazi, arsa ve arazi veya yapılı iken bağ, bahçe ve benzeri duruma dönüştürmek için paftasında ve tapu sicilinde yapılan işlemdir.

İstenen Belge ve Bilgiler :
1. Taşınmaz malin tapu senedi veya tapu kayıt örneği,
2. Taşınmaz mal malikinin kimliği veya temsilcisinin vekaletname örneği ve kimliği.
o taşınmaz mal malikinin temsilcisi vasi veya kayyim ise mahkeme kararı ve kimliği, veli ise vukuatli nüfus kaydı örneği ve kimliği.
o Talep sahibi şirket, vakıf, demek veya kooperatif temsilcisi ise, yetki belgesi ve kimliği.
o taşınmaz malin sahibi ölmüş ise talepte bulunanların mirasçı olduklarını gösterir veraset belgesi ve kimliği.
3. Yapı kullanma izin belgesi veya yapinin yapi kullanma izin belgesi almaya uygun olduğunu belirten Belediye/Valilik yazısı,
4. Belediye ve mücavir alan disinda bulunan ve köyde sürekli oturanların yapacağı konut, hayvancılık veya tarımsal amaçlı yapılar için muhtarlık izin belgesi.
İzlenecek yol :
1. Yukarıda belirtilen belgelerle birlikte kadastro müdürlügüne sözlü olarak talepte bulunulur.
2. Kat irtifaki kurulmuş taşınmaz malin kat mülkiyetine esas cins degisikligi talebinin herhangi bir kat irtifaki sahibi veya apartman yöneticisi tarafindan yapilmasi yeterlidir.
3. Kamu kurum ve kuruluslarinin talepleri resmi yazı ile yapilir.
4. Kadastro müdürlügünce istem belgesi ve basvuru fisi düzenlenir. Resmi taleplerde basvuru fisinin düzenlenmesine gerek yoktur.
5. Bina yapimi ve yikimi ile ilgili olmayan ve tasinmaz malin bag, bahge, tarla vb. vasifta iken, arsa veya baska vasiflara dönüstürülmesi veya tersi islem taleplerinde; araziye gidilmeden gerektiginde ilgili kamu kurulusundan verilmis yazi yada rapora dayanilarak tescil bildirimi düzenlemek suretiyle vasif degisikligi yapilir. Bu islemden yapili iken yapisiz hale gelme islemleri için alinan döner sermaye hizmet bedeli alinir. Bu islem için araziye gidilmesi halinde parselin yerinde gösterilmesi ücreti ayrica alinir.
6. Yapisiz iken yapili hale gelen tasinmaz malin cins degisikligi isleminde mutlaka zeminde ölçü yapilmasi gerekir.
7. Yapisiz iken yapili hale gelen tasinmaz malin cins degigikliginde ilgilisinin talebi halinde yapi kullanma izin belgesi varsa, buna göre yok ise ilgilisinin Belediye veyaValilige müracaati saglanarak, Belediye/Valilik mahillinde gerekli incelemeleri yaptirarak, yapinin kullanma izin belgesi almaya uygun oldugunu belirledikten sonra cins degisikliginin yapilmasini ve sonucunun bildirilmesini kadastro müdürlügünden yazi ile ister.
8. Ilgilisi basvuru fisinde belirtilen gün ve saatte temin edecegi tasit ile cins degisikligi islemi için görevlendirilen kadastro elemanlarini tasinmaz malin mahalline götürür.
9. Ölçü ve kontrollerden sonra görevli kadastro müdürlügü elemanlarinca :
o Kadastro gören yerlerde biri asil digerleri asli niteliginde olmak üzere 4 nüsha tescil bildirimi düzenlenir.
10. Düzenlenen tescil bildirimleri ve ekleri tescil için bir üst yazi ile tapu sicil müdürlügüne götürülür.
11. Tapu sicil müdürlügü tescil isleminden sonra tescil bildiriminin 3 nüshasini kadastro müdürlügüne gönderir.
12. Kadastro müdürlügü degisiklik bildiriminin bir örnegini Belediye veya Valiligin yazisina cevaben gönderir.
13. Tarimsal yapilarla ilgili taleplerde ayni islem yapilacaktir.
İşlemin Mali Yönü :
Cins değişikliği işleminde hizmet bedeli, ilgilisi tarafından Döner Sermaye İsletmesi Saymanlığına yatırılı. Döner sermaye hizmet bedeli alınmaması gereken taleplerde; istem belgesinin \"tutarı\" bölümüne taşınmaz malin cinsi yazılır (okul yeri, hükümet binası vb.). Düzenlenen tescil bildirimlerinin aslına yapıştırılmak üzere Damga Vergisi Kanunu\'na göre damga pulu ilgilisince temin edilir.


Feed

Harita Firmasi Harita Burosu Harita sirketi Harita Ofisi Harita Firmalari Harita Burolari Harita sirketleri Harita Ofisleri Harita Firmalari Ankara Harita Burolari Ankara Harita sirketleri Ankara Harita Ofisleri Ankara Harita Firmasi Ankara Harita Burosu Ankara Harita Sirketi Ankara Harita Ofisi Ankara İfraz Tescil Dosyası Tescil Haritası Bina Aplikasyon Kübaj Hesabı Cins Değişikliği Aplikasyon Hali Hazır Harita Fotogrametrik Harita Alt Yapı İşletme Projesi Alt Yapı Tatbikat Projesi İçme Suyu Tatbikat Projesi İçme Suyu İşletme Projesi Pis Su İşletme Projesi Yağmursuyu İşletme Projesi Pis Su Tatbikat Projesi Yağmursuyu Tatbikat Projesi Kamulaştırma Parselasyon Mevzi İmar Planı İmar Planı Uygulama İmar Planı İller Bankası Su ve Kanalizasyon DSI Toplulaştırma Akyurt Harita Firması Yenimahalle Harita Firması Şereflikoçhisar Harita Firması Pursaklar Harita Firması Polatlı Harita Firması Nallıhan Harita Firması Kızılcahamam Harita Firması Keçiören Harita Firması Kazan Harita Firması Güdül Harita Firması Gölbaşı Harita Firması Evren Harita Firması Etimesgut Harita Firması Çubuk Harita Firması Çankaya Harita Firması Çamlıdere Harita Firması Bala Harita Firması Altındag Harita Firması Akyurt Harita Firması Mamak Harita Firması Kalecik Harita Firması Ayaş Harita Firması Haymana Harita Firması Sincan Harita Firması Beypazarı Harita Firması Elmadag Harita Firması Fotogrametri Firması Harita Firması Ankara Harita Firması Ankara Elektrikçi Çayyolu Elektrikçi Yenimahalle Elektrikçi Pursaklar Elektrikçi Nallıhan Elektrikçi Polatlı Elektrikçi Mamak Elektrikçi Kızılcahamam Elektrikçi Keçiören Elektrikçi Kazan Elektrikçi Kalecik Elektrikçi Güdül Elektrikçi Haymana Elektrikçi Gölbaşı Elektrikçi Evren Elektrikçi Elmadağ Elektrikçi Çubuk Elektrikçi Çamlıdere Elektrikçi Beypazarı Elektrikçi Bala Elektrikçi Ayaş Elektrikçi Altındağ Elektrikçi Akyurt Elektrikçi Ümitköy Elektrikçi Yeniket Elektrikçi Etimesgut Elektrikçi Çankaya Elektrikçi Eryaman Elektrikçi Sincan Elektrikçi Hyundai Su Arıtma