Mekansal Veri Altyapısı
Kategoriler
En Son Okunanlar

Mekansal Veri Altyapısı

Mekansal Veri Altyapısı hakkında tüm bilgileri sizlerle paylaşacağız. Ulaşımın ve paylaşımının çok önemli olduğu teknolojik çağda, mekansal verilerin de standart hale getirilerek oluşturulması oldukça önemlidir. Söz konusu paylaşım ve ulaşım ancak kurulacak bir Ulusal Konumsal Veri Altyapısı ile mümkün olabilecektir. Ulusal mekansal Veri Altyapısını oluştururken Türkiye de Mekansal veri üreten her kurum, kuruluş ve özel sektörün hatta ileride bu Mekansal verileri kullanma ihtiyacı duyabilecek potansiyeli olan herkesin bu konuda yerini alması ve isteklerini söyleyebilmesi gerekmektedir.
Bu veriler oluşturulurken ve sayısal hale getirirken kullanılan metotlar (koordinat sistemi, projeksiyon, doğruluk ve diğer öznitelik gibi) daha önceden tanımlanan teknikler ve standartlar izlenerek oluşturulmalıdır. Kurulacak Ulusal Mekansal Veri Altyapısı, Mekansal veri üretimi için ortaya koyacağı teknikler ve standartlar, veri üreticilerine kolaylıklar getirecek, böylece oluşturulacak veriler belli standartlar içerisinde olacaktır. Mevcut mekansal verilerinde aynı standartlara uymasını sağlayacaktır.
Mekansal verilerin paylaşımında teknolojik zorlukların dışında başka zorluklarda olabilir. Örneğin verilerin stratejik önemi olmasından dolayı bu verilerin paylaşılmama zorunluluğu , pahalı olmasından dolayı bu verileri paylaşmak istenmemesi hatta verilerin satılabilmesi. Ticari amaçla olsa bile mekansal veriler herkesçe paylaşılmalı ve halka açık olmalıdır.
Kurulacak Ulusal Mekansal Veri Altyapısı , mekansal veriler için özellikle, Yol, Tarım, Afet, Kadastro, imar, kent, çevre alanlarında çok büyük önem taşıyacak ve bu alanlarda üretilecek yada var olan verilerin paylaşılmasına sebep olacaktır. Bu paylaşım veri tekrarını ortadan kaldıracak ve mekansal veri üreticileri için de çok iyi bir referans olup veri tekrarını engellenecektir. Böylece mekansal veri üreticileri ve kullanıcılarının para ve zamandan kazançları olacaktır.


Feed

Harita Firmasi Harita Burosu Harita sirketi Harita Ofisi Harita Firmalari Harita Burolari Harita sirketleri Harita Ofisleri Harita Firmalari Ankara Harita Burolari Ankara Harita sirketleri Ankara Harita Ofisleri Ankara Harita Firmasi Ankara Harita Burosu Ankara Harita Sirketi Ankara Harita Ofisi Ankara İfraz Tescil Dosyası Tescil Haritası Bina Aplikasyon Kübaj Hesabı Cins Değişikliği Aplikasyon Hali Hazır Harita Fotogrametrik Harita Alt Yapı İşletme Projesi Alt Yapı Tatbikat Projesi İçme Suyu Tatbikat Projesi İçme Suyu İşletme Projesi Pis Su İşletme Projesi Yağmursuyu İşletme Projesi Pis Su Tatbikat Projesi Yağmursuyu Tatbikat Projesi Kamulaştırma Parselasyon Mevzi İmar Planı İmar Planı Uygulama İmar Planı İller Bankası Su ve Kanalizasyon DSI Toplulaştırma Akyurt Harita Firması Yenimahalle Harita Firması Şereflikoçhisar Harita Firması Pursaklar Harita Firması Polatlı Harita Firması Nallıhan Harita Firması Kızılcahamam Harita Firması Keçiören Harita Firması Kazan Harita Firması Güdül Harita Firması Gölbaşı Harita Firması Evren Harita Firması Etimesgut Harita Firması Çubuk Harita Firması Çankaya Harita Firması Çamlıdere Harita Firması Bala Harita Firması Altındag Harita Firması Akyurt Harita Firması Mamak Harita Firması Kalecik Harita Firması Ayaş Harita Firması Haymana Harita Firması Sincan Harita Firması Beypazarı Harita Firması Elmadag Harita Firması Fotogrametri Firması Harita Firması Ankara Harita Firması Ankara Elektrikçi Çayyolu Elektrikçi Yenimahalle Elektrikçi Pursaklar Elektrikçi Nallıhan Elektrikçi Polatlı Elektrikçi Mamak Elektrikçi Kızılcahamam Elektrikçi Keçiören Elektrikçi Kazan Elektrikçi Kalecik Elektrikçi Güdül Elektrikçi Haymana Elektrikçi Gölbaşı Elektrikçi Evren Elektrikçi Elmadağ Elektrikçi Çubuk Elektrikçi Çamlıdere Elektrikçi Beypazarı Elektrikçi Bala Elektrikçi Ayaş Elektrikçi Altındağ Elektrikçi Akyurt Elektrikçi Ümitköy Elektrikçi Yeniket Elektrikçi Etimesgut Elektrikçi Çankaya Elektrikçi Eryaman Elektrikçi Sincan Elektrikçi Hyundai Su Arıtma